egzaminKF.pl - Wirtualny Egzamin Krótkofalarski
19 Marca 2024 03:17
Czytelnia Krótkofalowca
  • 1. Zawody krótkofalarskie - SN0HQ & SPDXC
  • 2. MMSSTV - (opis podstawowy Zbidniew SP2RXZ)
  • 3. MMTTY - (opis podstawowy Zbigniew SP2RXZ)
  • 4. Sztuka operatorska - Mark Demeuleneere ON4WW
  • 5. Nowy Podręcznik DX-rów - BRYCE K. ANDERSON, K7UA
  • 6. ABC krótkofalowca - Krzysztof Słomczyński SP5HS
  • 7. Poradnik ultrakrótkofalowca - Zdzisław Bieńkowski SP6LB
  • 8. Etyka i procedury operacyjne dla krótkofalowców - ON4UN, ON4WW
  • 9. Przewodnik pracy w FT8 - Gary Hinson ZL2IFB, tłumaczenie: Ryszard SP9GR

Czytelnia Krótkofalowca




Zawody krótkofalarskie


Materiał przygotowany przez Zespół SN0HQ i SP DX Club



[POBIERZ]

Zawody krótkofalarskie to jeden z bardzo istotnych aspektów krótkofalarstwa. Dla niektórych krótkofalowców to podstawowa forma radioamatorskiej aktywności. Nie wszystkich zawody interesują, niektórzy wręcz unikają udzialu w zawodach. Nie zamierzamy namawiać do startowania w zawodach. Naszą publikację adresujemy przede wszystkim do tych krótkofalowców, których zawody fascynują i którzy poszukują contestowych informacji. Autorami artykułów są pasjonaci zawodów krótkofalarskich – osoby, które czynnie w zawodach startują i zechciały na łamach tej skromnej publikacji podzielić się swoim doświadczeniem.


Czytelnia Krótkofalowca




MMSSTV


Zbigniew SP2RXZ



[POBIERZ]

Program MMSSTV przeznaczony jest do odbioru i nadawania emisjami SSTV. Program pracuje w systemach Windows 95/98/Millennium/2000. Jako interface wykorzystuje kartę dźwiękową pracującą w systemie Windows. Program jest wyposażony we własny log, co jest szczególnie cenne przy pracy w zawodach. Jest bezpłatną w pełni funkcjonalną wersją. Autorem programu jest JE3HHT Makoto Mori.


Czytelnia Krótkofalowca




MMTTY


Zbigniew SP2RXZ



[POBIERZ]

Program MMTTY przeznaczony jest do odbioru i nadawania emisją RTTY. Uruchomić go można w systemach operacyjnych Windows 95/98/Millennium/2000/XP. Za pomocą programu mamy możliwość prowadzenia na bieżąco logu w czasie łączności. Program posiada wiele możliwości ustawienia konfiguracji konkretnie w/g naszych upodobań i potrzeb. Odznacza się dużą skutecznością prawidłowego odbioru sygnałów RTTY. Program wymaga procesora klasy Pentium lub z nim zgodnego, oraz 16 bitowej karty dźwiękowej wykorzystywanej przez program jako modem. Jest bezpłatną w pełni funkcjonalną wersją. Programu jest autorstwa JE3HHT Makoto Mori.


Czytelnia Krótkofalowca




Sztuka operatorska


Mark Demeuleneere ON4WW, przetłumaczył Tomek SP5XO



[POBIERZ]

Czy ktoś z nas dostał prawo jazdy zdając ledwie tylko teorię? Nikt! W Belgii nigdy nie uczono jak prowadzić łączności przez radio. Po teoretycznym egzaminie świeżo upieczony krótkofalowiec pozostawiony był sam sobie. Nie zawsze miło było słuchać jak sobie radził na pasmach. Pozostając przy analogii do uprawnień kierowcy – wyobraź sobie, że zdałeś teorię, dostałeś prawo jazdy i już pędzisz przed siebie za kierownicą pojazdu, w którym siedzisz pierwszy raz. Dokładnie tak przedstawia się sytuacja nowych Hams’ów. Jak każdy młody operator także i autor popełniał przez pierwsze lata liczne błędy. Nadal je popełnia, ale znacznie mniej. W tym artykule chciałby przekazać młodym adeptom i starszym operatorom kilka wskazówek jak szybko zrobić postęp i brzmieć jak „pro” na pasmach. Często popełniane pomyłki brały się z naśladowania nie najlepszych praktyk starszych kolegów. Nie należy ich jednak potępiać – wyraźny kodeks zachowania na pasmach amatorskich nigdy nie istniał.


Czytelnia Krótkofalowca




Nowy Podręcznik DX-rów


BRYCE K. ANDERSON, K7UA



[POBIERZ]

Każdy znakomity DX-er był w swoim czasie żółtodziobem. W 2010 napisałem pierwsze wydanie tego podręcznika, przeznaczone dla nowych członków stowarzyszenia DX stanu Utah. Było ono podyktowane chęcią zapoznania ich z łatwymi do zapamiętania i nauczenia się umiejętnościami pomocnymi w DX-ingu, których odkrycie mnie samemu zajęło wiele lat...
Teraz, z dystansu, wszystko to wydaje się takie proste!
Dalekie łączności stają się pasją na całe życie i przynoszą wiele radości! Oferują sposobność indywidualnego doskonalenia w różnych dziedzinach: geografii, technice, wiedzy, umiejętnościach językowych i wielu innych. Oczywiście również możliwość współzawodnictwa, dla tych którzy mają takie zacięcie. A co najważniejsze, dzięki DX-ingowi poznałem wielu nowych przyjaciół na całym świecie!


Czytelnia Krótkofalowca




ABC krótkofalowca


Krzysztof Słomczyński SP5HS



[POBIERZ]

Drogi czytelniku
Zapraszam Cię do odbycia wielkiej, pasjonującej podróży. Podróży, w czasie której będziesz zwiedzał zarówno wielkie, bogate i ludne kraje, jak i małe, egzotyczne wysepki rozsiane w bezmiarze Oceanu Spokojnego czy Indyjskiego. Podróży, w czasie której odwiedzisz badaczy pracujących w lodach Arktyki i Antarktyki i ekspedycję himalajską przygotowującą się w Nepalu do ataku na kolejny ośmiotysięcznik. I co najważniejsze - podróży, w czasie której poznasz wielu interesujących ludzi i zdobędziesz setki i tysiące wypróbowanych przyjacół
Ta cudowna podróż nie wymaga długotrwałych przygotowań, dużych funduszy, paszportów, wiz i rezerwowania miejsc w samolotach. Jak ją odbyć - dowiesz się Drogi Czytelniku, z kart tej książki. Jeśli przyjmiesz moją propozycję krótkofalowego podróżowania i zasmakujesz w nim - najpewniej nie będziesz żałował, a podróż będzie trwała całe Twoje życie.
SP5HS


Czytelnia Krótkofalowca




Poradnik ultrakrótkofalowca


Zdzisław Bieńkowski SP6LB



[POBIERZ]

Dynamicznie rozwijająca się technika łączności w pasmach UKF stwarza duże zapotrzebowanie na publikacje z tej dziedziny. Próba częściowego choćby zapełnienia luki w piśmiennictwie na ten temat trafia na duże trudności, postęp wiedzy i praktyki jest bowiem tak szybki, że za nim Czytelnik otrzyma książkę, część opisów staje się w pewnym stopniu przestarzała. Z tych powodów autor, po konsultacjach z wybitnymi UKF-owcami SP i OK postanowił podać wiadomości na dwóch poziomach trudności. Poziom podstawowy, przeznaczony dla początkujących, powinien być aktualny przez wiele najbliższych lat. Dla zaawansowanych podane są najnowsze układy stosowane w latach 1980-1985 w krajach o przodującej technice. Dysponując bogatą literaturą profesjonalną i amatorską należało dokonać ostrej selekcji materiału, gdyż ograniczona objętość książki umożliwia objaśnienie tylko niektórych problemów oraz pokazanie nieliczych układów. Podane elementy teorii powinny pozwolić na samodzielną adaptację pokazanych układów do innych warunków, jednak książka nie pretenduje do roli podręcznika. Uzupełniające informacje można znaleźć w podanej literaturze źródłowej. Kończąc pragnę podziękować Managerowi Mikrofalowemu PZK, doc. gd inż. Januszowi Konopce, SP5JC za wnikliwą analizę rękopisu i wniesienie cennych uwag, oraz mojej żonie, Elwirze, za pomoc i cierpliwość podczas 5-letniej pracy nad książką
SP6LB


Czytelnia Krótkofalowca




Etyka i procedury operacyjne dla krótkofalowców


John Devoldere, ON4UN & Mark Demeulemere, ON4WW



[POBIERZ]

Czytelniku, tę książeczkę czyta się łatwo i przyjemnie; opisuje ona to, czym jest współczesne krótkofalarstwo. Esencją naszego hobby są łączności radiowe, kontakty – za pomocą radia – z innymi ludźmi. Jednak do tej zabawy w krótkofalarstwo mamy, my krótkofalowcy, wydzielone przez Międzynarodową Unię Telekomunikacyjną wąskie zakresy częstotliwości na falach krótkich, i w tych zatłoczonych „pasmach amatorskich” musimy jakoś ze sobą współpracować. Ta książeczka mówi nam, jak najlepiej to zrobić bez „bijatyk” i wyzwisk, dla przyjemności i zabawy. Przeczytajcie z uwagą ten opis zachowania się na pasmach amatorskich i stosujcie się do dobrych rad i wskazówek. Szczególnie polecam wstęp, mówiący o etyce, o czym się prawie nigdy nie mówi i nie pisze w naszych krótkofalarskich czasopismach. Życzę Wam, drodzy Czytelnicy, czy to starzy nadawcy z wieloletnią praktyką w łącznościach amatorskich, czy młodzi radioamatorzy dopiero rozpoczynający tę zabawę w krótkofalarstwo, abyście umieli stosować się do podanych tu wskazówek – łączności radiowe na pewno Wam się spodobają! Piszę te słowa jak „młody stary” krótkofalowiec , który już 60 lat bawi się z wielką przyjemnością w krótkofalarstwo; wydawało mi się ,że „to wszystko” już wiem; spodobał mi się sposób opisu i wskazania celu, jakim jest łączność radiowa, przedstawiony przez dwóch doświadczonych belgijskich nadawców i z przyjemnością pozwoliłem sobie na przełożenie ich opisu na język polski. Do usłyszenia na pasmach!
Wiesław Wysocki, SP2DX


Czytelnia Krótkofalowca




Przewodnik pracy w FT8


Gary Hinson ZL2IFB, tłumaczenie: Ryszard SP9GR



[POBIERZ]

Pomimo, że artykuł dotyczy konkretnych i trudnych rzeczy o FT8 - zapewne nowych dla wielu czytających - napisany jest przez Garego Hinson ZL2IFB - bardzo przystępnym i żywym językiem. Autor podaje wiele znaczących informacji dotyczących tej młodej emisji cyfrowej w sposób szczegółowy, przejrzysty, zrozumiały dla przeciętnego czytelnika a przy tym bardzo luźnym językiem nie stroniąc od żartów i własnych przemyśleń w tym temacie. Tłumacząc niektóre fragmenty sam szczerze się ubawiłem (HI). Jak sam autor zaznaczył dokument jest stale poprawiany i uzupełniany – to tłumaczenie dotyczy wersji 1.9 pobranej 05 lutego 2018r.